Czy korzystne jest dla dziecka pójście do przedszkola?

Obecnie rodzice coraz częściej decydują się aby ich pociecha uczęszczała do przedszkola dzieje się tak zapewne dlatego, że wielu z nich nie chce z rezygnować z kariery zawodowej i oczywiście kwestie ekonomiczne. Ale to nie są jedyne argumenty jakie opiekunowie przedstawiają na poparcie decyzji o umieszczeniu malca pod opieką w przedszkolu. Rodzice często widzą w przedszkolu szansę na lepsze przygotowanie do dalszej nauki na poziomie szkoły poza tym zdają sobie sprawę, że przychodzi moment kiedy dziecku przestaje już wystarczać towarzystwo i troskliwa opieka mamy. Dzieci po prostu zaczynają się nudzić i wyraźnie sygnalizują chęć przebywania z rówieśnikami. Zdarza się, że nie chcą się rozstać z dzieckiem z placu zabaw w parku i często kończy się atakiem złości i płaczu.

Takie zachowanie powinno być dla rodzica sygnałem, że maluch jest gotowy aby pójść do przedszkola. Warto jednak przed podjęciem decyzji o zapisaniu dziecka do przedszkola pomyśleć jest on również w jakimś stopniu samodzielny chodzi przede wszystkim o umiejętność jedzenia, informowania i dostrzegania swoich potrzeb fizjologicznych oraz podstaw ubierania się. Oczywiście jeśli czynności te są przez dziecko podejmowane i częściowo nie radzi sobie uzyska w przedszkolu pomoc opiekunki. Ważne aby dziecko było dojrzałe do chęci bycia samodzielnym i podejmowało takie próby.

Dziecko najbezpieczniej czuje się w rodzinie wie, że otaczają je osoby kochające i w każdej chwili może liczyć na ich pomoc. To jednak za mało dla dzieci, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo powinni mieć kontakt z rówieśnikami. Przebywanie z dziećmi, wspólna zabawa daje maluchom nie tylko dużo radości ale też uczy różnych zachowań wynikających z przebywania w większej grupie społecznej. Dzieci pod okiem pedagogów poznają sposoby na rozwiązywanie wielu konfliktów w sposób bardziej ugodowy uczą się postępowania kompromisowego i poszanowania dla potrzeb drugiej osoby.

przedszkole Bielany

Przedszkola Bajeczka posiadają przedszkola w trzech dzielnicach Warszawy: Bielany, Bemowo oraz Białołęka. Odwiedzając witrynę przedszkole Bielany możemy poznać nowatorski program, dokładną lokalizację.

Pobyt dziecka w przedszkolu często owocuje zawieraniem wielu przyjaźni, które czasami przenoszą się nawet na grunt późniejszej nauki w szkole. Obcując z rówieśnikami na co dzień dzieci mogą doświadczyć również rzeczy przykrych z ich strony w przedszkolu nauczy się jak sobie z tym radzić i jak panować nad niepożądanymi emocjami. Maluchy w przedszkolu mogą ma okazję spotkać dzieci, których zachowanie jest zupełnie inne niż jego, mają inny wygląd i pochodzą z różnych rodzin często o innej kulturze. Zauważenie takich różnic wpływa na uczenie się tolerancji i otwartości na innych ludzi i pozytywne nastawienie do nich.

Dziecko spędzające czas pod opieką mamy bawiące się bez towarzystwa rówieśnika nie będzie dobrze rozumiało pojęcia współzawodnictwa w dobrym tego słowa znaczeniu. W przyszłości może czuć się bardziej zagubione i mniej pewne siebie po zetknięciu ze szkołą. Dodatkowym plusem przedszkola jest możliwość wczesnego rozwijania umiejętności i talentu dziecka pod okiem profesjonalistów. Przedszkole pomaga dzieciom w eksponowaniu swoich talentów muzycznych, tanecznych, twórczych i sportowych. Przedszkole na pewno nauczy je cierpliwości i umiejętności słuchania innej osoby co jest niezwykle przydatne w szkole.

Okres pomiędzy 1 a 5 rokiem życia jest bardzo ważny dla emocjonalnego rozwoju dziecka w tym okresie rozwija się ono najszybciej. Wejście nieznane mu dotąd środowisko społeczno-wychowawcze którym niewątpliwie jest przedszkole sprawia, że doświadcza wielu dobrych bodźców, które ujawniają jego zdolności twórcze. Przedszkole staje się dla malucha częścią jego świata który stara się poznawać.

Jakie przedszkole będzie najlepsze?

Na pytanie czy dla naszego dziecka najlepsze będzie przedszkole prywatne czy publiczne nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ zarówno w jednym i w drugim przypadku są te dobra i te z zastrzeżeniami. Pewnym odstępstwem będzie na pewno stwierdzenie, że w przedszkolach publicznych zatrudniana jest tylko kadra wykształcona oraz zdecydowanie mniejsze opłaty. Publiczne przedszkola mieszczą się zazwyczaj w większych lokalach i posiadają własną kuchnię co przez wielu opiekunów jest bardzo doceniane.

Jeżeli rodzicom zależy na nowoczesności większej różnorodności zajęć dodatkowych, to zapewne przedszkola prywatne mają szerszą ofertą programową w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.