Czym jest implant?

implanty zębów warszawaImplant stomatologiczny pełniący funkcję korzenia wraz z mocowaną na nim koroną, mostem lub protezą ma za zadanie zastąpić utracone uzębienie. Umieszczany jest on w kości żuchwy, do której z czasem wrasta stając się jej integralną częścią. Proces ten nazywamy osteointegracją – trwa on od 3 do 6 miesięcy w zależności on miejsca wszczepienia implantu. W przypadku zbyt słabych lub brakujących kości proces ten może wydłużyć się nawet do roku. Implant wykonuje się z tytanu, który traktowany jest przez organizm jak jego własna tkanka, więc ryzyko, iż zostanie on odrzucony praktycznie nie istnieje a dzięki trwałości towarzyszy pacjentowi do końca życia.

Jak wygląda zabieg?

Implanty zębów wszczepiane są w znieczuleniu miejscowym i trwa to około godziny. W trakcie zabiegu zdecydowana większość pacjentów nie uskarża się na uczucie dyskomfortu, dolegliwości bólowe występują dopiero po nim, jednak na ogół są one na tyle słabe, że radzą sobie z nimi powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. W trakcie zabiegu istnieje możliwość wszczepienia implantu jednego zęba lub kilku brakujących przez umieszczenie na nich mostu protetycznego.

Przeciwwskazania do zabiegu implantologii

Leczenie implantologiczne nie jest wskazane w przypadku osób nadmiernie spożywających alkohol, nałogowo palących, chorujących na parodontozę, bruksizm (ścieranie zębów), choroby autoimmunologiczne oraz charakteryzujące się niską odpornością.

Warto również pamiętać, że przeznaczone są one dla osób o zdrowych dziąsłach oraz przyzębiu, gdyż tylko to gwarantują trwałość efektu. Nie należy także zapominać, iż o implanty należy dbać tak jak o własne zęby- wymagają one regularnego szczotkowania i wizyt u stomatologa.