Domki holenderskie są świetną oraz coraz częściej wybieraną alternatywą dla drewnianego czy murowanego domku rekreacyjnego, umieszczonego na własnej działce letniskowej bądź na zorganizowanych kempingach. Ponadto warto pamiętać również o tym, że domki, które nie są związane na trwałe z gruntem, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę i można posadowić je na każdej działce na okres 120 dni. Dzięki temu unikamy wielu wiążących się z tym formalności. Jeżeli natomiast chcielibyśmy domek holenderski posadowić na stałe musimy wystąpić o pozwolenie na budowę oraz zadbać o to, aby działka, na której domek będzie się znajdował, posiadała przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową lub rekreacyjną.
Ogromną zaletą domków holenderskich jest przede wszystkim ich cena, która jest zazwyczaj bardzo niska w porównaniu do wszechstronnego zastosowania oraz komfortu użytkowania domków holenderskich. Cena w dużej mierze uzależniona jest od wielkości domku, czyli ilości pokoi oraz materiałów użytych do jego budowy oraz wykończenia. Na cenę wpływa także wyposażenie domku. Dodatkowym kosztem, który wpływa na cenę takiego obiektu, jeżeli ma być on domkiem całorocznym, jest uzbrojenie działki i podłączenie niezbędnych mediów.
Ponadto kolejnym plusem tego typu rozwiązań jest ich mobilność. Dzięki posadowieniu na kółkach, domki holenderskie można przemieszczać w różne miejsca w zależności od naszych aktualnych potrzeb. Jednak z uwagi na fakt, iż nie są one pojazdami i nie podlegają rejestracji, domki holenderskie nie mogą poruszać się po drogach publicznych. W celu przemieszczenia ich w odległe miejsce oraz gdy zaistnieje potrzeba transportu po drogach, konieczne jest użycie w tym celu lawety.
Na rynku dostępne są domki holenderskie o różnych wymiarach, jednak zazwyczaj mieszczą się one w przedziale od ok. 9m x 2,5 m do 4m x 12 m, co przekłada się bezpośrednio na liczbę pomieszczeń. Tego typu obiekty posiadają od jednego do trzech sypialni nie pomijając innych pomieszczeń takie jak łazienka oraz kuchnia połączona zazwyczaj z pokojem „dziennym”.
Domki holenderskie najczęściej wyposażone są w podstawowe meble, zarówno te sypialniane jak również inne służące do codziennego użytku. Domki posiadają również kuchnię wyposażoną w pełni, w niezbędne do normalnego funkcjonowania przyrządy i urządzenia, oczywiście z zachowaniem odpowiednich, dla tego typu obiektów rozmiarów. Należy w tym miejscu również wspomnieć, że domki wyposażone są w instalację elektryczną oraz gazową, co jest niezwykle ważne, w szczególności wtedy, gdy domek holenderski ma pełnić funkcję całoroczną. Poza kuchnią, sypialniami i „pokojem dziennym” w domkach holenderskich znajduje się także w pełni wyposażona łazienka z zainstalowanymi urządzeniami sanitarnymi oraz doprowadzonymi instalacjami wodociągowymi i kanalizacyjnymi.
Jeżeli decydujemy się na posiadanie domku holenderskiego musimy być świadomi, że obiekty tego typu posiadają pewną wadę. Z uwagi na materiały, z których są zbudowane, domki holenderskie są podatne na korozję, dlatego chcąc utrzymać je w dobrym stanie musimy o nie dbać i systematycznie pielęgnować.
dobry pomysł na działkę, ale na stałe do mieszkania lepiej wybudować