Folia kubełkowa czy papa – co wybrać?

Dylematem wielu inwestorów w momencie budowy domu jest myśl co będzie lepsze pod posadzkę – papa, a może folia kubełkowa? Wybierając jedną z form zależy nam, by skutecznie zabezpieczyła nasz dom przed wilgocią wylewki lub podłogi na gruncie. Jakie są więc różnice pomiędzy folią kubełkową i papą, a także na który z tym materiałów lepiej się zdecydować?

Coraz częściej w nowych projektach domów podłoga osadzona jest bezpośrednio na gruncie. Zwiększają się również koszty oraz czas budowy. Dlatego też taka konstrukcja koniecznie wymaga dokładnego zabezpieczenia przed wilgocią oraz chłodem przenikającym z podłożą.

Jakie zastosowanie ma folia kubełkowa?

Folię kubełkową zastosujemy przede wszystkim w przypadku, gdy zależy nam na należytym zabezpieczeniu pionowej izolacji wodnej fundamentów. Ponadto często stosowana jest również jako warstwa izolacyjno-drenażowa posadzki na tarasie czy też balkonie. Taki rodzaj foli fantastycznie chroni przed wilgocią, wodą lub też działaniem gruntu. Wszystko to dzięki specjalnym kubełkowym tłoczeniom, które umożliwiają swobodny drenaż, przez co ściany skutecznie oddychają i są chronione przed wilgocią oraz wodą.

Warto jednak pamiętać, że folia kubełkowa powinna być tylko i aż uzupełnieniem całego systemu izolacji. W przypadku fundamentów jest więc ostatnią warstwą, które będzie chronić całą izolację. Jeśli mówimy z kolei o posadzkach lub stropie, to powinna ona stanowić dopełnienie danego układu warstw. Dzięki temu zwiększamy przepływ powietrza oraz ułatwiamy odprowadzanie niechcianej w domu wilgoci.

Pamiętajmy, że stosując folię kubełkową musimy zadbać, by w przypadku położenia poziomego, kubełki pozostawały wypukłe. Tylko wtedy bowiem folia będzie działała skutecznie. W przypadku materiałów o dużej masie nie powinniśmy jej stosować, ponieważ spłaszczą one kubełki. W związku z tym folia nie jest polecana do tworzenia poziomej warstwy izolacji w ławie fundamentowej, gdyż ciężar ścian jest zwyczajnie za duży i folia traci swoje właściwości.

Kiedy stosować papę?

Papa to materiał budowlany o bardzo szerokim zastosowaniu. Może być ona bowiem wykorzystana zarówno przy izolacji fundamentów, dachów, posadzek czy stropów. W związku z tym na rynku znajdziemy papę o przeróżnych właściwościach, parametrach i przeznaczeniu. Możemy wyróżnić m.in. papę nawierzchniową, wentylacyjną, papę wzmacnianą, odporną na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy też papę podkładową.

Podobnie jak folia, papa ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jej zaletą jest przede wszystkim uniwersalność. Folię kubełkową stosujemy głownie na powierzchniach pionowych, kiedy to papę możemy skutecznie zastosować na wielu różnych powierzchniach. Właściwie dobrany materiał będzie ponadto trwały i doskonale ochroni nasze pomieszczenia przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Co w takim razie lepsze?

Nie możemy wprost określić które rozwiązanie będzie lepsze. Wiele zależy od tego, gdzie zamierzamy zastosować dany materiał, jakie powinien on dokładnie pełnić funkcje, jak również jakie czynniki będą na niego oddziaływać. Tańszym rozwiązaniem niewątpliwie jest papa, ale czy lepszym? To każdy musi ocenić sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.