Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego (WP) powstało 22 kwietnia 1920 roku za sprawą dekretu Marszałka Polski (Józef Piłsudskiego). Muzeum znajduje się na Alejach Jerozolimskie 3 w Warszawie. Pierwszym dyrektorem muzeum był pułkownik Bronisław Gembarzewski.

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią polskich wojsk. Muzeum Wojska Polskiego nieustannie się rozwija poprzez zakup nowych eksponatów oraz dużą ilość darów. Obecnie zbiór eksponatów w muzeum mieści ponad 250 tysięcy pozycji. Większość z eksponatów prezentowana jest w salach muzealnych. W muzeum Wojska Polskiego znajdziemy również bardzo duże eksponaty typu samoloty, helikoptery oraz pojazdy kołowe – wszystkie można obejrzeć za darmo przechadzając się wokół budynku muzealnego. Muzeum wzbogacone jest o dział zajmujący się konserwacją zabytków wykonanych ze wszystkich tworzyw.

Muzeum Wojska Polskiego w noc muzeów

Ponadto w muzeum odnajdziemy fachową bibliotekę, archiwum ikonograficzne – to wszystko stwarza warunki pozwalające na wykonanie prac naukowych i konserwatorskich. Grono wyspecjalizowanych pracowników połączony z tematycznym zbiorem tworzy doskonały ośrodek informacyjny. Do grona pracowników należą osoby związane ze Stowarzyszeniem Miłośników Dawnej Broni i Barw.  Muzeum Wojska Polskiego posiada również rozległe kontakty z podobnymi ośrodkami z Polski oraz innych krajów, dzięki pośrednictwie Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (IAMAM oraz ICOM).


Godziny i dni otwarcia muzeum
Wojska Polskiego w Warszawie:

 • Poniedziałek – Wtorek – Muzeum Zamknięte
 • Środa – 10:00 – 17:00
 • Czwartek – Niedziela – 10:00 – 16:00
 • Wystawa plenerowa – cały tydzień

Ceny biletów do muzeum Wojska Polskiego:

 • Karnet indywidualny roczny – 100 zł,
 • Bilet normalny (dorośli) – 15 zł (z audio przewodnikiem – 20 zł),
 • Bilet ulgowy (dzieci, studenci) – 8 zł (z audio przewodnikiem 13 zł),
 • Bilety wstępu dla grup szkolnych – 4 zł osoba,
 • Bilet rodzinny (dwoje dorosłych  oraz dzieci) – 30 zł za rodzinę (z audio przewodnikiem – 35 zł),
 • Bilet wstępu do wybranego sprzętu (lotniczego, pancernego) – 3 zł za osobę.

Zobacz jak dojechać do muzeum Wojska Polskiego w Warszawie:

Jedna myśl na temat “Muzeum Wojska Polskiego

 1. Byłem z wycieczką szkolną w muzeum Wojska Polskiego. Jeśli komuś tematyka militarna jest bliska to spędzi tam przyjemnie czas. Mi osobiście muzeum WP średnio się podoba, a najfajniejsze eksponaty stoją na zewnątrz budynku, czyli samoloty i pojazdy – do których za drobną opłatą można wejść 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.