Nie możesz sam zająć się bliską ci osobą starszą? Sprawdź jakie masz możliwości

Wszyscy się starzejemy i z czasem zaczynamy wymagać pomocy. Już teraz musisz się zająć bliską ci osobą w starszym wieku? Niejednokrotnie ciężko pogodzić to z innymi obowiązkami, np. zawodowymi. Szczególnie, że opieka nad seniorem wymaga niemałego zaangażowania – wizyty u lekarza, sprzątanie, gotowanie posiłków, podawanie leków, niejednokrotnie konieczność mycia oraz przewijania. Dowiedz się więc, jakie inne opcje istnieją dla osób takich jak ty.

Polskie prawo daje ci możliwość skorzystania z wolnych dni z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. Tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego przysługuje ci wtedy zasiłek opiekuńczy. Jest jednak jeden warunek, który koniecznie musisz spełnić – prawo wymaga, aby opiekun i osoba chora prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Zwolnienie trwać może maksymalnie dwa tygodnie.

Inną opcją jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanej opiekunki. Jest to dobre rozwiązanie również w przypadku, gdy już wykorzystaliśmy swoje zwolnienie. Warto skorzystać z osób, które cieszą się dobrą opinią, popytaj, poczytaj i wybierz kogoś, kogo polecają inni. Na rynku nie brakuje firm świadczących profesjonalne usługi w zakresie pielęgnacji osób chorych. W Polsce na tle firm świadczących pomoc w opiece nad osobami starszymi w domu można wyróżnić BeTeCare, które pomaga seniorom w Łodzi i Słupsku.

Jeśli nie stać cię na prywatne usługi pielęgnacyjne koniecznie złóż wniosek do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. Opiekunka środowiskowa pomoże choremu nie pobierając od ciebie żadnych opłat – weźmie to na siebie gmina.

Dla osób wymagających pomocy medycznej warto załatwić pielęgniarkę – świadczona przez nią pomoc może być doraźna lub długoterminowa. Pielęgniarka przejmie na siebie obowiązek rehabilitacji, zabezpieczanie odleżyn, podłączania kroplówki, itp. Chcąc skorzystać z pomocy pielęgniarki należy udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze stosowne skierowanie.

Zdarzają się niestety sytuacje, w których dla bliskiej nam osoby nie ma już ratunku. W takich sytuacjach można skorzystać z pomocy hospicjum. Opieka nad chorym sprowadza się w takich miejscach do ulżenia choremu w cierpieniu. Inną opcją jest pomoc ze strony poradni paliatywnej lub tzw. hospicjum domowe. Choremu przysługują wtedy dwie wizyty pielęgniarki tygodniowo, w przypadku pomocy paliatywnej, oraz jedna w przypadku hospicjum domowego.

Seniorzy mogą również skorzystać z państwowych domów opieki, prowadzonych przez gminy, powiaty, często związki wyznaniowe oraz fundacje. Chcąc załatwić miejsce w takiej placówce, należy przygotować komplet dokumentów – zaświadczenie od lekarza rodzinnego, zaświadczenie o dochodach, informacje z ZUS o wysokości renty lub emerytury, opcjonalnie orzeczenie o niepełnosprawności. Decyzję o przyjęciu do placówki podejmuje gmina.

Jedna myśl na temat “Nie możesz sam zająć się bliską ci osobą starszą? Sprawdź jakie masz możliwości

  1. no obecnie jest z tym problem w czasie pandemii zakłady opieki nad osobami starszymi straciły na popularności lepiej jak kogoś stać wziąć opiekę domową szczególnie dla osób starszych które jeszcze jako tako dają radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.