Aż połowa polskiego społeczeństwa cierpi na niewydolność żylną z czego 62 procent z nas nie podjęło odpowiedniego profesjonalnego leczenia. Wielu z tych osób swoje dolegliwości stara się złagodzić przez stosowanie leków jakie są dostępne bez recepty mające usprawniać krążenie żylne. Tymczasem żylaki są poważnym objawem chorobowym, które wymaga profesjonalnego leczenia.
Nie leczone żylaki w znacznym stopniu mogą utrudniać codzienne życie i powodują różnego rodzaju powikłania czasem bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Zdaniem specjalistów 20 procent wszystkich schorzeń ma ścisły związek z niewydolnością żylną. Przewlekła niewydolność żylna jest stanem w którym dochodzi do zastoju krwi żylnej w żyłach na skutek wstecznego przepływu żylnego, zwężenia lub niedrożności żylnej. Taki stan mogą spowodować: żylaki kończyn dolnych, zespół po zakrzepowy powstały wskutek zakrzepicy żył głębokich, niewydolność zastawek żylnych.
Objawem niewydolności żylnej kończyn dolnych są żylaki i pajączki, świadczą one o nieprawidłowej pracy układu żył w nogach, duży wpływ na tę dolegliwość ma tu na pewno długie przebywanie w pozycji stojącej. Krew w naszym organizmie musi być nieustannie przepychana ze stóp i nóg do serca, wszystko odbywa się dzięki ruchom stawu kolanowego i skurczom mięśni. Wielogodzinne stanie lub siedzenie powoduje, że krew gromadzi się w żyłach i naciska na ich ściany. Sygnałem na niewydolność żylną są obrzęki nóg, które nawracają zazwyczaj około kostek. Żyły broniąc się coraz mocniej się rozciągają i deformują. Krew żylna wskutek tych dolegliwości jest pozbawiona tlenu i posiada w sobie produkty uboczne przemiany materii przez co zalegając osłabia tkanki znajdujące się wokół. W efekcie pojawiają się bóle i przebarwienia skóry, która łuszczy się co grozi powstawaniem niebezpiecznych infekcji. Wczesne badanie kończyn u chirurga pozwoli na rozpoczęcie leczenia i uniknięcie rozwoju zmian chorobowych.