Wybierasz pompę ciepła? Odpowiedz sobie na kilka pytań

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązania na ogrzewanie domu, wykorzystywane w naszym kraju. Wiążę się to z dużymi oszczędnościami związanymi z eksploatacją, ale również z pozytywnym działaniem ekologicznym, ponieważ nie wypuszczamy do atmosfery ogromnej ilości spalin, jakie generują kotły i piece. Dbając o środowisko lokalne władze, jak i te państwowe oferują bardzo dużą ilość dofinansowań, które mogą nas niejednokrotnie przekonać do takiej instalacji.

Poniżej przedstawiamy państwu kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o instalacji pompy ciepła w swoim domu.
pompy ciepła pruszków

1. W jakim celu chcemy zainstalować pompę ciepła?

Na pozór oczywiste pytanie, tak naprawdę takim oczywistym nie jest. Pompy ciepła poza tym, że ogrzewają dom, mogą również ogrzewać wodę użytkową, jak również pełnić funkcję klimatyzacji. Jeszcze inne pompy podgrzewają chociażby wodę basenową.

2. Monolok czy split?

Są to dwa główne typy pomp ciepła. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być monolok, gdzie wszystkie urządzenia znajdują się w jednym miejscu, w zamkniętej obudowie. Wówczas taka pompa stawiana jest obok budynku, a następnie prowadzone są do niej liczne rury. Również sam montaż w przypadku monoloka jest łatwiejszy i wygodniejszy, ponieważ czynniki są już ówcześnie napełnione przez producenta i hermetyczne zamykane. W wersjach dwuczęściowych, czyli split instalacja jest bardziej skomplikowana i często wymaga dodatkowych uprawnień w zakresie f-gazów, by napełnić urządzenia czynnikiem.

3. Jak wybrać dolne źródło ciepła?

Mamy do wyboru trzy źródła ciepła – wodę, powietrzę i energię z gruntu. Najbezpieczniejszym wyjściem, ale również najtańszym są pompy powietrzne, ponieważ mamy je wszędzie dosłownie za darmo. W przypadku pomp wodnych i gruntowych, sensownym będzie ich montaż jedynie w przypadku świeżo stawianych domów, ponieważ wtedy możemy bez przeszkód zrobić wykopy i zamontować sondy oraz studnie.

4. Co to jest COP?

Jest to bardzo ważny parametr, mówiący nam jaką wydajność ma pompa ciepła. Określa on stosunek chwilowej mocy grzewczej do mocy chwilowej kompresora lub elektronicznych komponentów pompy ciepła. Dzięki określeniu tego parametru, możemy z większą pewnością powiedzieć, które urządzenie jest bardziej wydajne i efektywne.

5. Jak dobrać moc pompy ciepła?

Przede wszystkim, powinniśmy skupić się na zapotrzebowaniu na moc grzewczą, która będzie niezbędna w naszym domu. Wyznaczamy wówczas tzw. punkt biwalentny, czyli temperaturę, przy której sprawność pompy ciepła będzie satysfakcjonująca. Jeśli moc pompy może działać poniżej tegoż punktu, warto rozważyć instalację drugiego źródła ciepła – chociażby kotła peletowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.